top of page

Інтегрований урок

Українська мова (розвиток зв'язного мовлення)

та трудове навчання

 

Тема. Зустріч з Зимою

Мета. Вчити дітей складати речення, відображаючи в них своє бачення краси зими; добирати ознаки предметів, необхідні для опису. Розвивати мовлення, спостережливість, увагу, вміння висловлювати свої думки і почуття. Збагачувати лексичний запас учнів. Удосконалювати навички роботи з ножицями. Розвивати естетичні смаки. Виховувати любов до природи, бажання милуватися її красою.

Етапи і зміст уроку

  1. Організація учнів до уроку

Холодно зараз в лісах і лугах.

Холодно зайцям, лисичкам, птахам.

Затишно й тепло в класі у нас,

Гостей вітає дружний нас клас!

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку

  • Діти, чому ще холодно сьогодні надворі, за вікнами нашого класу?

Цьогорічна зима нас неабияк дивувала. Було все: і дощі, і тумани, і ожеледиця. Але снігу було зовсім мало. Сьогодні на уроці ми спробуємо за допомогою влучного слова передати свої почуття від милування зимовою природою цього року. А також зробимо аплікації з витинанок. Тема нашого уроку:

  

  1. Актуалізація опорних знань

  • Щоб легше було спілкуватися на уроці, висловлювати свої думки і почуття, проведемо словникову розминку.

Словникова розминка:

 

  1. Назвіть слова, які «живуть» тільки взимку.

А зараз перевіримо, чи всі слова ви назвали? Деякі слова сховалися у лісі./слайд/

  1. Утворіть слова, в яких заховалось буквосполучення «сні»

  2. Подивіться на цей малюнок. Про що можна сказати так?

Пухнастий… (сніг)тріскучий…( мороз)

Слизька… (дорога)веселі… (діти)

  1. Скажіть одним словом

Падає сніг (снігопад)

Сніжинки кружляють у повітрі (завірюха)

Замерзла вода (лід)

Дуже холодно на вулиці (мороз)

 

  1. Основна частина уроку

  • Діти, а кому подобається зима? А хто не задоволений зимою?

  1. Робота в групах. Дискусія з приводу інтерв’ю (Зима – найкраща пора року) /слайд/

І ряд – команда, яка «стверджує»

              ІІ ряд – команда, яка «заперечує»

  

Зима – найкраща пора року.Сніг вкриває землю білою скатертиною. Навкруги, як у казці. Взимку дуже гарно. Зима багата на свята: Святого Миколая, Новий рік, Різдво. Взимку у нас зимові канікули. Тому можна досхочу розважатись: кататись на санках, лижах, ліпити сніговика, гратись у сніжки.

Зима – найкраща пора року. Взимку немає роботи на городі, в саду. Тому є більше часу відпочити, почитати, переглянути передачі по телевізору, посидіти за комп’ютером.

  

Зима – не найкраща пора року. Взимку гарно, але холодно, слизько, морозно. Тому люди часто хворіють на застуду, грип. Бувають обмороження. Взимку є канікули. Але це небезпечна пора. Розважаючись, діти часто травмуються.

Зима – не найкраща пора року. Якщо довго дивитися телевізор, сидіти за комп’ютером – це шкодить здоров’ю, псує зір. Узимку немає роботи на городах, у садках, але потрібно відкидати сніг, опалювати.

 

  • Молодці! Одні переконливо стверджували, інші заперечували. Але сперечатись не варто, адже кожна пора року по-своєму приваблива. І кожна з них може чимось не подобатися. Ви це довели.

 

  1. Робота в парах. Гра «Упізнай предмет» /слайд/

/у кожної пари свої запитання, діти відповідають на них, не кажучи що це/

  1.  Як це виглядає? На що це схоже?

  2. Із чого це зроблено?

  3.  Про що це змушує думати?

  4. Як би ти це використав? Добре це чи погано?

 

Перша команда

  • Довгі, вузькі, гладенькі, різного кольору. Схожі на дві дощечки.

  • Зроблені з дерева або пластика.

  • Це змушує думати про зиму, сніг, дітей.

  • На них можна ходити по глибокому снігу і просто кататися. Це зміцнює здоров’я, але можуть бути травми. /слайд/

Друга команда

  • Короткі, гладенькі, блискучі.

  • Зроблені з металу.

  • Це змушує думати про зиму, мороз, ковзанку, лід, дітей.

  • На них можна кататися по льоду. Це зміцнює здоров’я, але треба бути обережним, бувають синці. /слайд/

  1. Створення колективної аплікації з витинанок.  /слайд/

  • Коли господарює Чародійка-Зима, неможливо навіть перерахувати, що вона створює на землі. Які кругом казкові килими, скатертини вкривають поля, кущі, дерева, будинки. Треба вміти це все побачити! Сьогодні цю красу ми намагаємося передати словом, а ще спробуємо відтворити її в аплікації з витинанок. /слайд/

  • – один із найдавніших видів декоративного мистецтва, який полягає у вирізуванні (витинанні) з паперу ножицями різноманітних візерунків, сілуетів. Витинанки бувають різноманітної форми: круглі, овальні, квадратні. /слайд/

  1. Правила безпечної роботи з ножицями /слайд/

  •  Не клади ножиці на краю парти.

  •  Не тримай близько очей гострим кінцем догори.

  •  Не подавай ножиці кільцями вперед.

  1. Практична робота (вирізування витинанок різної форми)

  2. Створення колективної аплікації

  • Ось ми зробили колективну аплікацію з ваших витинанок.

  • Доберіть назву до аплікації (Сніговик у зимовому лісі)

  1. Гра «Незакінчене речення» (за створеною аплікацією) /слайд/

До речень лівого стовпчика доберіть потрібні частини речень з правого стовпчика.

У повітрі витанцьовують…

зелене вбрання.

Ялинки вдяглись у…

пухнасті сніжинки.

На галявині стоїть…

дуже самотньо.

Йому в зимовому лісі…

 

  1. Фізкультхвилинка /слайд/

  2. Робота над малюнками (зимова природа)  /слайд/

  • Що зображено на малюнках? Кожна пора року має свої запахи, голоси, кольори.

  • Які кольори любить зима? (білий, голубий, фіолетовий, сірий, коричневий).

  1.  Робота над малюнками (Дівчина – Зима, Бабуся – Зима) /слайд/

  • Часто поети і художники зображують зиму як живу істоту. На цих малюнках не просто дівчина і стара жінка, а Дівчина – Зима і Бабуся – Зима.

 

Спробуємо описати перший малюнок.

Зима – гарна молода дівчина. Одягнена у блакитний розкішний кожушок. На ній ажурна накидка. В Зими довге волосся. Вона привітно усміхається. Скажіть про Зиму як про живу людину. Яка вона? (добра, гарна, ніжна, молода, радісна, весела, привітна).

Опис другого малюнка.

Зима – старенька бабуся. Вона зігнулась. На ній старий одяг, сиве волосся.

Скажіть про цю зиму як про живу людину. Яка вона? (стара, сива, стомлена, непривітна)

  • А яка сьогодні зима на дворі, як молода дівчина чи стара бабуся?

  1. Підсумок уроку

  1. Наша зустріч з Зимою закінчується. Діти, підведемо підсумок нашої зустрічі. Продовжіть речення: «Цей урок мене навчив…» (мікрофон)

  • Працювати в групах.

  • Працювати в парах.

  • Любити природу.

  • Робити витинанки.

  • Бути добрими.

  • Нових слів.

  • Висловлювати свої думки.

  1. Побажання Зими. /слайд/

  • Діти, Зима прощається з нами і залишає для вас свої побажання.

  • Більше читайте.

  • Збагачуйте ваш словниковий запас.

  • Дружіть з природою.

  • Намагайтеся висловлюватися зрозуміло, зв’язно.

  1. Домашнє завдання

Знайти загадки про зиму. Дібрати прислів’я про зиму.

/слайд/

Урок читання

Тема: Калина – символ краси та дівочої вроди.

Читання. Г. Демченко «Калинка» (казка)

 

Мета: 1. Вчити учнів виразно читати; збагачувати мовлення учнів;                    виховувати любов до природи рідного краю.

2. Розвивати комунікативні здібності; вміння робити висновки, презентувати свої дослідження.

3. Розширити знання дітей про калину як рослину – символ України та символ дівочої вроди, лікарську рослину.

Обладнання: гілочки з кетягами калини, малюнки та ілюстрації із зображенням калини.

Хід уроку

  1. Організаційний момент. Привітання гостей

  • Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості – це свято. То ж проведемо урок так, щоб нашим гостям було цікаво і радісно.

Учні: Доброго ранку травам росистим!

Доброго ранку квітам барвистим!

Доброго ранку сонечку ясному!

Людям усім і всьому прекрасному!

  1. Звучить уривок із концерту «Пори року. Жовтень»

П.І. Чайковського

  • Давайте розпочнемо нашу роботу з уявної подорожі до осіннього лісу. / слайди /

Пізня осінь, листопад, короткі сірі дні, довгі темні ночі. Рідко цієї пори ми потрапляємо до лісу.

  • Як в народі називають листопад? ( падолист, зимобор, листопадень, куцінь, листовній, напівзимник ).

Дійсно, сумний і непривітний ліс листопадової пори. Але раптом ми зупинилися вражені! Давайте пофантазуємо, що дивного ми могли побачити у лісі? Що нас здивувало, вразило?

 

Послухайте загадку, відгадайте її і дізнаєтеся, що мене вразило.

Загадка: У віночку жовтолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду ( Калина )

  1. Оголошення теми.

Сьогодні ми будемо оспівувати красу нашої України – символ – калину. Будемо читати казку «Калинка» Г. Демченко; будемо вдосконалювати техніку читання; ви багато цікавого дізнаєтесь про калину.

  1. Розповідь про калину.

Символом любові до рідного краю, до неньки України є калина. З покоління в покоління народ передавав любов до цієї рослини. Тому в народі кажуть: «Безе верби і калини немає України». В калині материнська любов і мудрість, а ще це символ дівочої краси та ніжності.

  1. Сьогодні у нас звітний урок за проектом «Калина – символ краси та дівочої вроди». Про свої здобутки звітуватимуть наші групи:

  • Журналісти

  • Фотографи

  • Літератори

  • Творці

  • Що ви пригадуєте, уявляєте, коли чуєте слово «Калина».

 

 

 

                                                                                        

  • Калина                                Краса

 

 

 

                                   Весілля                                                                            Луг

А зараз про свою роботу прозвітує наша перша група «Журналісти».

  • На нашій планеті росте понад 200 видів калини. Це високий гіллястий кущ до 4 м заввишки з сірою корою.

  • З ягід калини готують начинки для пирогів, короваїв, киселі, мармелад, смачні напої.

  • Калина – лікарська рослина, її вживають при простуді, при болях  у серці, при кашлі.

  • Вона регулює тиск крові. Соком калини вмиваються, щоб обличчя рум’янилось.                                                                                       

  • Молодці, дякую за вашу роботу.

  1. Робота над казкою «Калинка»

  • Калина порівнюється з красою дівчини. Тому кажуть: «Така красива дівчина, як калина у лузі».

  • Чому красу дівчини порівнюють із кущем калини?

  • Чому калину називають калиною, ви дізнаєтесь, прослухавши казку «Калинка» Г. Демченко. Але перед читанням та слуханням розберемо незрозумілі слова:                    Крислатий – пишний

Попідвіконню – під вікном

Звеселилося – зраділо

Стрепенувся – прокинувся

Курний – з пилом

Обабич – з обох боків

  1. Слухання казки ( аудіозапис )

  2. Робота над змістом:

  • Як звали головну героїню казки?

  • За що любили Калинку?

  • Чому дівчинка вирішила посадити край шляху стебельце?

  • Як кущ віддячив Калинці за турботу?

  • Що тут казкового?

  1. Зарядка для очей

Підготуємо наші очі для читання. Знайдіть очима числа від одиниці до дев’яти.

 

  1. Удосконалювання техніки читання. Читання казки.

 

                      1 ч. напівголоса

             2 ч. ланцюжком

             3 ч. хором «земля – небо»

             4 ч. за початком учителя

  1. Фізкультхвилинка «Ой, у лісі калина»

  2. Робота в групах. Гра «Словесний конструктор»

  • Зараз я дам кожній групі запитання. Ваше завдання – скласти зі слов відповідь на це запитання.

  • Як дівчинка ставилася до квітів?

/Дівчинка дуже любила квіти/

  • Як Калинка доглядала за стебельцем?

/Калинка поливала водою стебельце/

  • Що сказав подорожній?

/Спасибі рукам, що кущ посадили/

  • Що кущ сказав дівчинці?

/Подаруй мені своє ім’я/

  1. Про свою роботу прозвітує група «літератори».

Легенда про калину

Було це дуже давно. На Україну напали монголо-татари. В одному селі було весілля. Дівчата – красуні веселились. І раптом увійшли у село вороги. Вони захотіли викрасти дівчат. Але ті почали тікати в болото.Монголо-татари побігли за ними. Так і загинули дівчата – красуні й вороги у болоті. Де загинула красуня – там кущ калини, де загинув ворог – там купа гнилі.

  • Молодці!

 

 

  1. Про свою роботу розкажуть і покажуть наші «фотографи»

 

Влітку:  Краса калини може зачарувати кожного. Влітку ми бачимо її неповторну красу.

Навесні: У моєї бабусі біля вікна росте калина. Навесні вона зачаровує нас своїм білим цвітом.

Восени: Саме восени дивує нас калина червоними кетягами.

Взимку: А це фото калини взимку. На ній немає жодного листочка. Але з-під снігу виглядають смачні ягоди.

  1. Зараз презентуватимуть свою роботу творці, які зробили перші спроби пера.

 

Ось калина над водоюЧервонясте,променисте,

Віти стеле по воді.Розцвітає, як в огні.

Хто це щедрою рукоюДай хоч трішечки намиста,

Їй намистечко надів?Калинонька, і мені.

 

Стоїть дід над водою з білою бородою.

Тільки сонечко пригріє, борода почервоніє.

  1. Підсумки уроку

 

Наш урок скінчається. Що нового ви, діти, впізнали? Всі дуже гарно сьогодні працювали. Всім ставлю одинадцять. Молодці!

Діти, колись по всій Україні росли калинові гаї. Коли будували нову хату саджали калину біля неї. Вважали, що вона приносить людям щастя. Зараз калинових гаїв стало зовсім мало. Давайте уявимо, що калина ожила і може говорити. Про що вона нас попросить? /мікрофон/

Покуштуйте ягідки, які у вас на партах. У калини гіркувато – солодкий смак. А кісточка схожа на маленьке серце. Я хочу, щоб у вас в серці завжди було добро до всього живого. Будьте щедрими на добро,  храніть  його у своєму серці. А коли виростете, обов’язково посадіть біля будинку калинку.

Шановні гості! У нашому проекті приймали участь і батьки. Дозвольте Вас пригостити короваєм з калиною і запросити на калиновий чай.

На все добре Вам! Хай всім щастить!

bottom of page